Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czy wiesz, że to jak stawiamy stopy ma gigantyczny wpływ na Twoje samopoczucie, zdrowie, kreatywność, nastrój, ruchomość stawów a nawet na relacje z otoczeniem i najbliższymi?

Nasze stopy to skomplikowane mechanizmy, w których każdy trybik musi bezbłędnie pasować do innego aby ta machina nie uległa awarii. Niestety stosunkowo niewiele osób wie, że o stopy trzeba dbać, również w kontekście ich codziennego używania, czyli trzeba zwracać uwagę JAK stawiamy stopy.

Obserwujemy 3 rodzaje 

  • kaczy chód 
  • chód do wewnątrz
  • chód neutralny

i tylko jeden z nich jest prawidłowy tj optymalny dla naszego ciała. Chód neutralny oczywiście, gdzie stawiamy stopy równolegle do siebie.

Dlaczego inne formy ruchu naszych stóp są złe?

  • przy innych rodzajach chodu zmienia się nacisk na stawy kolanowe i biodrowe co może powodować ich uszkodzenie, zwyrodnienie oraz ból
  • staw biodrowy nie pracuje prawidłowo więc  możemy doczekać się zwyrodnienia a to prosta droga do endoprotezy..
  • kręgosłup ustawia się w nieprawidłowej pozycji co może spowodować bóle w odcinku lędźwiowym a w najgorszym przypadku może mieć wpływ na pozostałe części kręgosłupa pogłębiając nieprawidłowa postawę i problemy z nią związane

Chód inny niż równoległe stawianie stóp, ma też wpływ na ruchomość kostki, oraz na stan ścięgna Achillesa poprzez jego nierównomierne obciążanie. 

Jak zapobiegać? 

Po pierwsze: SPRAWDŹ

Pierwszym krokiem jest świadomość jak stawiasz  stopy. Do tego testu potrzebujemy co najmniej 100 metrowej odległości na nawierzchni na której widać ślady czyli piasek, śnieg, czy błoto :) Staraj się iść swobodnie i nie kontrolować się a wracając zobacz jaki ślad przeważa.

Po drugie: KORYGUJ

Jeśli tak jak większość naszej populacji masz odchylenie od wzorca zacznij naprawę od....wzmacniania pośladków i mięśni stabilizacyjnych! Oraz od ciągłej kontroli jak stawiasz stopy w trakcie codziennych czynności. Jeśli zauważysz odchylenie wyprostuj je – niech wejdzie Ci w nawyk kontrola i korekcja twoich stóp.

 

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA