Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nordic walking jest jedna z tych aktywności sportowych, które zanim jeszcze na dobre się rozwinęły i zaistniały w świecie treningowym już muszą dźwigać za sobą balast mylnych skojarzeń i odium niepoprawnej techniki jaka stosuje większość osób, która sama zaczęła uprawiać nordic. 

Pierwsze skojarzenie osób pytanych w Polsce z czym kojarzy się nordic walking daje w ponad 90% odpowiedz ze to osoby starsze, które od jakiegoś czasu widzi się w parkach czy na ulicach chodzące wraz z kijami. Tylko tyle. Niestety to skojarzenie pokazuje kilka niepokojących faktów.  

Po pierwsze, że statystyczny Polak zawęża krąg odbiorców tej aktywności do osób w wieku zaawansowanym. Po wtóre ze kojarzy technikę nordic walking właśnie z takimi obserwowanymi na ulicach osobami, które nie ukrywajmy, w większości przypadków z technika nie maja wiele wspólnego. Osoby starsze po prostu idą podpierając się kijami zamiast laska. Nie ma to żadnych znamion nordic walking zarówno pod względem technicznym jak i sprzętowym, gdyż zazwyczaj używają do tego spaceru kijów trekkingowych a nie kijów do nordic walking.

Skąd takie skrzywienie wizerunkowe tej wydawałoby się mało skomplikowanej technicznie dyscypliny? Ano stad, iż po pierwsze postrzega się ja właśnie jako mało skomplikowana technicznie, a po drugie sam nordic w swojej definicji przecież mówi ze jest:'forma marszu z wykorzystaniem specjalnych kijów, które pozwalają na odpychania się od podłoża”. Przy takiej definicji bez wniknięcia w szczegół nordic walking wydaje się banalny, przecież każdy z nas, kto ma sprawne nogi, potrafi chodzić. Nic wiec dziwnego ze od razu w świadomości człowieka pojawia się myśl ze skoro jest to coś naturalnego dla mnie i fizjologicznie zakodowane w moim DNA, to  ja mogę opanować to sam oglądając w internecie obrazki i czytając instrukcje jak te kije maja pracować w trakcie mojego marszu.

Jak złudne jest to przeświadczenie można przekonać się wnikając w szczegół nordic walking.

Przejdźmy zatem do tych szczegółów i  do obalania mitów piętrzących się nad nordic walking.

Po pierwsze. Technika owszem jest mało skomplikowana, gdyż jej podstawa osadza się na naszym naturalnym ruchu jakim jest chód. Jednakże różni się od naszego normalnego chodu kilkoma istotnymi elementami jak między innymi: ustawienie stopy, wybicie z palców, długość kroku, równoległy ruch ramion w stosunku do tułowia czy praca na lekko ugiętej ręce w takim samym zakresie ruchu w przód co i w tył. Jeśli do tego dodamy kij wraz z jego kątem wbicia i współpracą dłoni a potem całej reki z kijem aż do momentu fazy odbicia i przyspieszenia robi nam się już  co raz bardziej skomplikowany obraz dyscypliny,która owszem bazuje na naturalnym ruchu ale szczegóły techniczne decydują o tym czy jest to już nordic walking czy nadal spacer z kijem.

Po drugie. Osoby starsze, które w naturalny sposób społeczeństwo polskie połączyło na stałe z nordic walking nie jest jedyną  grupą jaka ten sport uprawia lub może uprawiać. Co więcej, ta grupa jest w stanie skorzystać jedynie z niewielkiej części możliwości jakie daje nordic walking. Nordic jest dla osób w każdym wieku, niezależnie od kondycji i stanu zdrowia. Dzięki różnorodności możliwości w nordic walking, każda osoba jest w stanie zrealizować cel jaki sobie che postawić.

Zatrzymajmy się na chwile przy aspektach zdrowotnych i tego co ten sport może zaoferować. Oprócz standardowego ruchu na świeżym powietrzu i związanym z tym profitem dotlenienia organizmu, utrzymywania ruchomości w stawach czy po prostu wytwarzanie endorfin, nordic ma kilka dodatkowych zakresów, które mogą odpowiedzieć na znacznie więcej potrzeb. 

Zacznijmy od spraw profilaktyki, czyli tego co już w  wieku dziecięcym czy dojrzewania jest potrzebne aby w latach późniejszych nie zapadać na choroby. Nordic może być wyśmienitą formą profilaktyki zdrowotnej zarówno w obszarze układu krążenia, oddechowego, stawów czy serca jak również zapobiega osteoporozie czy  obniża zły cholesterol. 

Oprócz aspektów profilaktycznych ma tez działanie terapeutyczne i rehabilitacyjne. Jest to jeden z nielicznych sportów polecanych osobom po udarach, wylewach czy urazach ortopedycznych. Jest to tez znakomity sposób rehabilitacji dla sportowców po rożnych urazach.

Kolejna odsłona możliwości nordic walking to wszelkiego rodzaju treningi celowe czyli trening wytrzymałościowy, szybkościowy ale tez treningi pozwalające na zrzucenie tkanki tłuszczowej i zbudowanie masy mięśniowej. Tego rodzaju cele są głównie kojarzone z siłownia czy klubami fitness a nie z nordic walking, tak więc takie możliwości tej aktywności mogą co najmniej wprawić w zdumienie. Cóż, od początku mówiliśmy ze to aktywność która ma swoja łatkę stereotypu zupełnie mijającego się z tym czym tak naprawdę jest.

Niewiele osób również wie, ze ten sport ma już swoja odnogę zawodniczą i że powstają specjalnie dedykowane kluby czy sekcje sportowe, które zajmują się przygotowywaniem osób tam trenujących do startów w zawodach nordic walking. Co raz częściej zaczynają doceniać ten sport również biegacze, którzy włączają go w swoje cykle treningowe. 

Podsumowując. Nordic walking to przede wszystkim sport nie tylko dla osób starszych, ale też dla wszystkich innych, którzy chcą realizować swoje cele łącząc trening z przebywaniem na świeżym powietrzu. To sport tak jak każdy inny wymagający dbałości o technikę, gdyż tylko dzięki prawidłowej technice możemy czerpać z niego korzyści. 

Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking i wszyscy współpracujący instruktorzy zawsze służą radą i wsparciem. Zachęcamy do czerpania pełnymi garściami z tej jeszcze mało znanej, ale jakże zaskakującej, dyscypliny sportowej. Poznajcie ją już teraz! 

 

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA