Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wiele z nas robi sobie krzywdę już przy najprostszych czynnościach życiowych, dlatego postanowiłam przygotować kilka wskazówek dotyczących czynności wykonywanych przez nas każdego dnia. Zachęcam do refleksji jak do tej pory wykonywałyśmy poniższe czynności i do natychmiastowej zmiany jeśli nasz wzorzec ruchowy odbiegał od poniższych wskazówek. Zmiana się opłaci! Nie będziesz już narzekać na bóle w kręgosłupie, mrowienie, brak czucia itp. atrakcje,a Twój kręgosłup i stawy odwdzięczą się z nawiązką.

Do dzieła zatem.

1. Wstawanie z łóżka/kanapy. 

Leżąc na plecach, ugnij nogi w kolanach. Obróć równocześnie barki i miednicę w stronę brzegu łóżka, połóż się na boku. Usiądź, podpierając się ręka.

2. Wstawanie z pozycji siedzącej

Siądź prosto. Stopy ułóż równolegle do siebie lub lekko skręć je na zewnątrz. Ręce połóż na udach. Tolów pochyl do przodu i powoli unieś się do pozycji stojącej

3. Stój prawidłowo. 

Zachowaj równowagę ciała: miednica lekko wysunięta do przodu, proste plecy, broda lekko uniesiona ku górze. Staraj się poczuć lekkie napięcie mięśni. Wszystkie mięśnie są równomiernie obciążone

4. Przy myciu zębów, zmywaniu naczyń. 

Ugnij lekko nogi w kolanach. Pochyl wyprostowany tulów przez wysunięcie bioder do tyłu. Pozwól mięśniom odciążyć na chwilę Twój kręgosłup.

5. Sprzątanie 

Odkurzając, wycierając podłogę itp., używaj tylko takich sprzętów, które pozwolą Ci wykonywać te czynności z wyprostowanym tułowiem.

6. Schylanie się, podnoszenie.

Jeśli już musisz się schylić, podnieść coś z podłogi, zapamiętaj: ugnij kolana (jedna noga w lekkim wykroku), ręka oparta na udzie, lekko przykucnij. Nie schylaj się przy wyprostowanych nogach!

7. Podnoszenie cięższych przedmiotów.

Stań w lekkim rozkroku. Nogi zgięte w kolanach, plecy wyprostowane. Stawy biodrowe zgięte tak, by obiema rękami sięgnąć po podnoszony przedmiot. Uwaga!

Podczas tej czynności unikaj ruchów obrotowych! Takie łączenie obciążeń kręgosłupa grozi poważnymi konsekwencjami.

8. Noszenie bagażu. 

Cięższe zakupy najlepiej umieścić w specjalnie przystosowanym wózku Ale jeśli takiego nie posiadasz – staraj się obciążać równomiernie obie ręce

 

 

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA