Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktywność fizyczna jest niezbędna człowiekowi na każdym etapie jego życia. Oczywiście pod warunkiem, że jest poprawnie wykonywana. Nie sztuką jest się przeforsować, a później odczuwać cały wachlarz negatywnych konsekwencji. Przecież ruch to przyjemność! I tak powinniśmy go odbierać. Nieprzekonani? Nic nie szkodzi, pomożemy Wam złapać bakcyla i zdrowo go skonsumować. Spokojnie, to bezbolesny zabieg :) Obiecujemy!

Specjaliści bija na alarm: Bezruch problemem XXI wieku…

Postęp technologiczny dał człowiekowi wiele nowych możliwości. Możemy podróżować szybciej i dalej. Możemy w prosty sposób komunikować się z innymi. Cały świat stoi przed Nami otworem. Jednak, czy nie stajemy się więźniami rozwoju i wygody?  Tak, Niewolimy się na własne życzenie!

Nie raz z przerażeniem obserwuje sąsiadów, którzy są uzależniani od samochodu. Zrobienie zakupów w osiedlowym sklepie, staje się motoryzacyjnym wyzwaniem. Wykonanie krótkiego spaceru jest wysiłkiem ponad nasze siły? 

Czyli lepiej nam bez ruchu?

Powiem krótko – nie! Osoby, które nie grzeszą ruchem, wcale nie są szczęśliwe. Narzekają na wiele dolegliwości. Smutnym jest fakt, iż większość z nich zawdzięczają samym sobie. Może pora to zmienić? Ruch to przecież samo zdrowie.

Dzięki odpowiednio wykonywanej aktywności fizycznej możemy rekompensować codzienny brak ruchu a przy tym:

  • odpowiednio kształtować ciało;
  • poprawić ogólną wydolność fizyczną;
  • pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej;
  • polepszyć prace układu krążenia;
  • poprawić wydolność oddechową;
  • wzmocnić siłę mięśni stabilizujących kręgosłup;
  • przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym

i wiele, wiele więcej!

 

Ale uwaga, ruch może być również groźny! 

Jak więc nie zrobić sobie krzywdy?

Wydaje się Wam, że ruch zawsze jest dobry? Niestety muszę Was zmartwić. Z takim podejściem zrobicie sobie krzywdę. Nieodpowiednio wykonywana aktywność fizyczna przyniesie kontuzje i urazy, które szybko zakończą Twoja przygodę z dobrym i aktywnym życiem czasem na wiele miesięcy ... Aby ruch był zdrowy i bezpieczny należy pamiętać o:

  • Stopniowym zwiększaniem intensywności ćwiczeń – przygodę z ruchem należy zacząć od najmniejszych zalecanych i możliwych do wykonania obciążeń treningowych, dopasowanych do Twojej kondycji wyjściowej i stanu zdrowia
  • Indywidualizacji treningów – dopasowanie intensywności ćwiczeń do własnych ograniczeń i rodzaju ćwiczeń pod swoją osobę.
  • Twoim stanie umysłu – ruch nie powinien nam się kojarzyć z przymusem, który wywołuje stres, a radością i uśmiechem. Aby wywoływał uśmiech i sprawiał radość trzeba popracować nad motywacją. Tu może pomóc trener albo grupa, a na pewno cel z nagrodą (koniecznie wyśnioną i wyczekaną!)

Profesorowie z Uniwersytetu Missouri dowiedli, iż nasz aparat genetyczny jest zniekształcony. Siedzący tryb życia, nie jest czymś naturalnym. Jesteśmy przystosowani do ruchu. Nie zostaliśmy stworzeni do „siedzenia”. Nie siedźmy… ruszajmy się.

Ruch najlepszym lekarstwem

Ruch nie zastąpi lekarstw, ale żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu. Sięgajmy po ten naturalny antybiotyk! Na wszelkie nurtujące Was pytania z radością odpowiemy. Napiszcie do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Artur Dworzecki

 

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA