Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dla mnie, absolwentki państwowych przedszkoli i szkół, gdzie był określony porządek rzeczy a pomiędzy nimi dżungla w której uczyłam się, że w życiu trzeba radzić sobie w rożnych trudnych okolicznościach i że nie zawsze jest miło i przyjemnie, zetknięcie z edukacją alternatywną to duże wyzwanie mentalne i emocjonalne.

Trudno jest przestawić się z myślenia, ze zaplanowane systemowe nauczanie można zastąpić nauczaniem alternatywnym, które nie zakłada sztywnych schematów, daje dziecku przestrzeń, słucha i podąża za dzieckiem. Jednocześnie pokazuje mu, że trzeba się konfrontować i mówić o swoich odczuciach i emocjach.

I pewnie trudność w zrozumieniu i pewna doza nieufności towarzyszyłaby mi nadal, gdyby nie moje spotkanie z osoba, która pracuje w takiej szkole i nasza rozmowę zaczęła od przyznania się, ze aby moc pracować z dziećmi w szkolnictwie alternatywnym musiała sama sobie odpowiedzieć czym dla niej jest demokracja, wolność i jak ona rozumie te pojęcia i jak je przekłada na relacje z drugim człowiekiem jakim jest dziecko.

Ujęła mnie jej pokora i proces myślowy a przy tym uważności i mocne osadzenie w realiach naszej rzeczywistości. A tak ważne jest aby nie zatracić odniesienia do tu i teraz, gdyż nie sztuka jest oderwać dziecko do realiów codziennego życia i pozwolić mu robić co chce okazując przy tym ze jest ważna odrębna jednostka, tylko ze wychodząc z naszego kokona zetknie się z rzeczywistością w której nie będzie księciem czy księżniczka tylko jednym z wielu i nikt nie będzie traktował go po królewsku. Dziecko musi poradzić sobie bez uszczerbku na swojej psychice w zetknięciu z normalnym światem, a przy okazji nie stracić nic ze swojej odrębności i poczucia wartości.

Po wczorajszej wizycie poczułam ze nauka alternatywna to wielka sztuka i pewnie tylko nieliczni jej sprostają. Ja w każdym razie będę kontynuować maja przygodę poznawcza z Ta "placówka" i pewnie zrobimy wspólnie nie jeden ciekawy projekt.

Polecam Wam, jeśli chcecie poznać prawdziwych pasjonatów alternatywnego nauczania odwiedźcie Bukowy Dom w Wyrach.  Warto!

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA