Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czemu u jednych tłuszczyk znika szybko a u innych wolno?

Wszystkiemu winne jest tempo spalania tkanki tłuszczowej, którego nie możemy zmienić, zwiększyć, przyspieszyć. Okazuje się że ma ono swoje ograniczenia i to nie małe! Badania  naukowe jasno pokazują, że limit energii, jaką możemy pozyskać z tkanki tłuszczowej w ciągu jednego dnia wynosi 69 kcal/kg tkanki tłuszczowej i uwaga!, jest niezależny od wagi czy płci. Innymi słowy nie jest możliwe szybsze spalanie tłuszczu w naturalny sposób i kropka. Jesteśmy skazani na tempo jakie dała nam natura.

A, właśnie, że nie! Wyrwie się pewnie z części gardeł buntowniczy okrzyk spowodowany obserwacjami ze jedni chudną szybciej a inni mimo takich samych wysiłków wolniej.

Otóż sekret tego magicznego tempa tkwi oczywiście w masie.

Masa ciała a utrata wagi

Otóż przyjmijmy do wiadomości, iż osoby o większej masie i z dużą nadwagą tracą wagę szybciej niż osoby szczuplejsze mające tylko kilka drobnych fałdek. Takie osoby mogą nawet tracić do 3 kg/tydzień a w tym samym czasie nasze szczuplaki walczą zajadle o każdy gram!

Skład  takie różnice?

Wynikają one właśnie z faktu, że dziennie organizm potrafi pozyskać maksymalnie 69 kcal na każdy kilogram tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że znając swój poziom tkanki tłuszczowej możemy ocenić, jak szybko powinniśmy tracić wagę. Co więcej, możemy ocenić, na jakim poziomie powinien kształtować się deficyt kaloryczny!

Przeanalizujmy to na dwóch skrajnych przykładach. Osoba X ważąca 100 kg i mająca poziom tkanki tłuszczowej równy 35 % oraz osoba Y ważąca 70 kg i mająca poziom tkanki tłuszczowej równy 10 %. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dużą nadwagą, wręcz otyłością, w drugim – z bardzo wysportowanym człowiekiem. W liczbach wygląda to następująco:

X: 100 kg masy ciała i 35 % tkanki tłuszczowej = 35 kg całkowitej tkanki tłuszczowej

Y: 70 kg masy ciała i 10 % tkanki tłuszczowej = 7 kg całkowitej tkanki tłuszczowej

jeśli teraz policzymy ile dziennie i tygodniowo jedna i druga osoba może spalić – biorąc pod uwagę nasz ogranicznik w postaci 69 kcal/kg tkanki tłuszczowej  to mamy tygodniowo możliwość spalenia u osoby X 2,2 kg tkanki a u osoby Y tylko 0,5 kg...czyli u osób z nadwaga mamy szybciej zauważalne efekty niż u osób szczuplejszych. Jak żyć? 

Ano przede wszystkim pamiętajmy, że każdy powinien z pokora i rozumem podchodzić do swojej wagi i oczekiwań wobec swojego ciała. Nie ma co ścigać się z koleżanką i porównywać efekty u osób o różnej masie początkowej. Należy wytrwale i konsekwentnie realizować swój plan treningowy i małymi krokami dążyć do swojego celu. Zaznaczam: SWOJEGO CELU! Rozsądek i zdrowe podejście oraz konsekwencja to Twój klucz do sukcesu.

 

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA