Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W natłoku nowości i nowinek zajęć sportowych często idziemy za głosem mody a nie za głosem rozumu i rozsądku. Ważne jest na co chodzi znajoma, w jakim klubie robi selfi i który klub i jakie zajęcia są w danym momencie trendi. Mody się zmieniają, Zajęcia na topie schodzą do lamusa a my rzucamy się na kolejne nowinki a potem na inne extra power fit slim and perfect  for your body nowości a tymczasem... 

Mamy w zasięgu bardzo efektywna formę ruchu, która nie tylko jest naturalna dla naszego ciała i jego budowy to do tego jest nie urazowa i bezpieczna niezależnie od naszego stopnia zaawansowania ruchowego.

Każdy w niej może coś znaleźć dla siebie, zarówno osoby początkujące, które właśnie wstają z kanapy i chcą zadbać o swoja aktywność, jak i osoby zaawansowane, którym zależy na zbudowaniu kondycji czy na wyrzeźbieniu sylwetki. Zaintrygowane? Cóż to za panaceum na wszystko i do tego tak proste i dostępne. Otóż drogie Lady's  to marsz. 

Ano tak, najprostsza forma ruchu czyli po prostu nasz normalny chód w określonym tempie, ale uwaga rowniez musi być poprawny technicznie :) oburzacie się ze zarzucam Wam nieumiejętność chodzenia? Hmm spójrzcie krytycznie na siebie i przypomnijcie sobie ile razy zdarzyło Wam się ...potknąć o własna kostkę, poczuć ból w biodrze lub w kolanie podczas chodzenia, doświadczyć bólów pleców po spacerze ...jeśli którykolwiek,z wymienionych symptomów kiedyś odczułyście to możecie pokornie schylić głowę bo chodzicie źle :) a to przez nawyki zbierane od dziecka i nie korygowane nigdy a często wzmacniane np przez obuwie na obcasie ..

Podstawowe zasady właściwego wykorzystania ciała w marszu

1 zasada: ciało jest wyprostowane - czyli postawa uwzględnia wszystkie naturalne krzywizny kręgosłupa ale tylko je i żadne inne. 

2 zasada: każda cześć ciała ma swoje miejsce. Nie wyciągamy brody do przodu i nie wyginamy szyi. Szyja i broda w pozycji neutralnej. Barki lekko ściągnięte do tylu ( otwarta klatka piersiowa) biodra w położeniu neutralnym czyli na linii wyznaczającej środek ciężkości ciała. Stopy stawiamy w linii prostej do siebie ( nie do wewnątrz ani na zewnątrz)

3 zasada: właściwa postawa pozwala na wykorzystywanie wszystkich amortyzatorów naszego ciała dzięki temu minimalizujemy ryzyko urazów.

4 zasada: obuwie determinuje w jaki sposób są generowane obciążenia na naszych stawach. Absolutnie wykluczamy buty, które podnoszą piętę!

 

Co daje marsz

Wpływa na układ krążenia, zapobiega chorobom serca, obniża poziom cholesterolu, optymalizuje ciśnienie tętnicze, wzmacnia mięśnie i stawy a nawet jest zalecany w profilaktyce osteoporozy. Dodatkowo wyśmienicie wpływa na napięcie skóry, problemy z zaparciami, wspomaga chorych na cukrzycę i nowotwory i oczywiście dzięki endorfinom wyzwala uczucie błogości. I co dla wielu być mnie jest najważniejsze potrafi spalać zbędne pokłady zapasów naszego ciała. Marsz w określonym tempie pozwala osobie spalić całkiem apetyczne ilości kalorii. I tak osobie ważącej 60 kg przy marszu w tempie 6 km/godz pod górę uda się spalić 490 kalorii a osobie ważącej 90 kg przy tych samych parametrach aż 730 kalorii!

Marsz może być urozmaicamy ćwiczeniami wykonywanymi w trakcie marszu oraz praca na zmiennym tempie i na zróżnicowanym terenie ( polecamy nasze Beskidy). Jeśli tak jak w zajęciach Fat burning walk dodamy interwały to spalamy nie tylko podczas cwiczen, ale tez i dobrych kilka godzin po wysiłku.

Marsz to nie tylko spacer w określonym tempie, to tez może być forma zajęć z użyciem odpowiednich kijów czyli Nordic Walking. Tu dodatkowo uruchamiamy mięśnie o których często nie wiemy ze istnieją :) a przy okazji kije oddają nam dodatkowe zabezpieczenie stabilizacyjne i przy prawidłowej technice Nordic dają nam szybkość, której w marszu bez kijów trudno uzyskać.

Jak widzicie form marszu jest wiele i każda z nich może przybliżyć Was do Celów jakie sobie stawiacie. Spróbujcie wykorzystać to co dała nam natura i pochwalcie się efektami koniecznie!

 

ARTYKUŁY
Powered by mod LCA